Lady Raider Cross Country
2016 Schedule

Date

Meet
Location
Results

Aug. 27

Canyon 6 Mile

CHS

Varsity- 2nd & 5th 

Sept. 3

Borger 

Borger
1st Place
 Place  Name  Time
 1  Betzen, Karyss  19:37
 2  Pate, Daphne  19:44.89
 3  Lueders, Jayna  19:46.72
 4  Moreno, Hanna  19:49.02
 6  Birkenfeld, Kyra  20:15.30

Sept. 10

Amarillo

Thompson Park

 1st Place
 Place Name Time 
 3  Betzen, Karyss  20:15.98
 4  Pate, Daphne  20:21.11
 5  Moreno, Hanna  20:21.71
 8  Lueders, Jayna  21:04.06
 12  Birkenfeld, Kyra  21:18.29
 13  Ketels, Madelynn  21:48.42
 Sept. 17 Tascosa   John Stiff Park
1st Place
Place Name Time 
 2  Betzen, Karyss  20:00.99
 3  Pate, Daphne  20:12.56
 4  Moreno, Hanna  20:28.69
 7  Ketels, Madelyn  20:52.91
 9 Birkenfeld, Kyra   21:09.82
 11 Backus, Sydney   21:35.87
 13  Sutterfield, Jaycie  21:52.51
 Sept. 24 OSU  Stillwater 
1st Place in 5A
3rd out of 33 Teams 
Name
Time 
 Betzen, Karyss
 20:11.50
 Pate, Daphne
 20:54.00
 Moreno, Hanna
 21:20.00
 Ketels, Madelyn
 21:32.00
Birkenfeld, Kyra 
 22:07.00
Lueders, Jayna 
22:33.00
 Sutterfield, Jaycie
 22:37.00

Oct. 1

Canyon

CHS

1st Place
Place Name Time 
 3  Pate, Daphne  18:51.24
 4 Ketels, Madelynn   18:56.52
 6 Moreno, Hanna   19:06.95
 8 Birkenfeld, Kyra   19:42.95
 10  Lueders, Jayna  19:53.33
 15 Cates, Elizabeth   20:15.52
 17  Martinez, Adriana  20:24.20

Oct. 8

WTAMU

FUBC

1st Place & 3rd Place
Place Name Time 
 2  Betzen, Karyss 19:05.76 
 3 Pate, Daphne 19:17.73
 4 Ketels, Madelynn  19:18.90
 5 Moreno, Hanna 19:29.29
 8 Lueders, Jayna 19:54.27 
 11  Gibson, Hannah 20:20.57 
12 Birkenfeld, Kyra  20:34.98
 19  Backus, Sydney  20:59.34 
 22  Sutterfield, Jaycie  21:08.81 
24 Miller, Cadence  21:13.06 
25  Cates, Elizabeth  21:17.90 
26  Martinez, Adriana  21:24.46
28  Hanke, Maddi  21:39.00 
37  Valazquez, Cassie  22:32.20 
Oct. 14
District
Thompson Park  1st Place
Place Name Time 
 1  Betzen, Karyss 19:26.12 
 3 Pate, Daphne 19:39.93
 4 Moreno, Hanna  19:40.74
 6 Ketels, Madelynn  20:27.00
 7 Lueders, Jayna  20:29.41 
 11  Gibson, Hannah  21:05.08 
12  Birkenfeld, Kyra 21:06.82
Oct. 29 Regionals   Lubbock 1st Place
Place Name Time 
 9 Betzen, Karyss 18:46.57 
11 Pate, Daphne 18:48.65
13 Moreno, Hanna 18:56.39 
19 Ketels, Madelynn 19:16.90
 22  Lueders, Jayna 19:23.00
32 Gibson, Hannah 19:48.09
 65  Birkenfeld, Kyra 20:38.00
Nov. 12 State  Round Rock  1st Place -State Champs!!
Place Name Time 
 5 Betzen, Karyss 18:24.26 
6 Pate, Daphne 18:30.05
7 Moreno, Hanna 18:31.50 
23 Ketels, Madelynn 19:18.46
 27  Lueders, Jayna 19:27.51
29 Backus, Sydney 19:31.22
44 Gibson, Hannah 19:49.52
Nov. 19  Nike South Regional Meet  The Woodlands   7th Place 

Coach: Rebekah James

CLOSE